Triipude värvimine

Oma kihelkonna seelikutriibu toonid pakuvad silmailu, sooja tunnet ning loovad kujunduses ühtse läbiva joone. Nii et, kasutage julgelt just oma kihelkonna värve.

 

Värvitoonide valimine

 

Varvitoonide_valimine

 

 

 

Meeles tuleb pidada, et valgus mõjutab värvitooni. Vaata kindlasti värvilehviku tooninäidist samasuguses valguses nagu on kohas, kus plaanid midagi värvida. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam, samuti on see erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kindlaim reegel on see, et kui kahtled värvitooni sobivuses, siis lase toonida väike purk värvi ja võõpa sellega umbes ruutmeetrisuurune pind üle. Õige värvitoon tuleb välja alles pärast kuivamist. Purgis olev toon on alati heledam kui lõpptulemus. Tunnetust mõjutavad veel teised toonid antud värvitooni kõrval. Näiteks roheline kollase kõrval tundub teistsugune kui lilla kõrval. Samuti mõjutavad tajutavat värvitooni mööbel ja sisustus.

 

Värvikulu arvutamine

 

Kui oled otsustanud, millised triibud mis pinnale värvida, siis saad umbkaudselt arvutada iga tooni värvikulu. Suurema pinna puhul on see veidi lihtsam, kuid väikese puhul tuleb ilmselt osta igat tooni võimalikult väike purk, sest värvikulu on tõesti väike.

 

Üldine reegel: värvitava triibu kõrgus x laius x triipude arv = pindala ruutmeetrites. Värvikulu ruutmeetri kohta ühekordsel värvimisel on toodud värvipurgi pakendil või tooteselgituses kodulehel. Kulu sõltub ka aluspinnast. Lihtsaim viis kulu arvutamiseks on minna värvitootja kodulehele ja sisestada algandmed värvikalkulaatorisse.

 

Pinna ettevalmistamine

 

Pinna-ettevalmistamine   Esmalt vaata üle värvitava pinna seisukord ning planeeri eeltööd. Mõtle läbi, kas pinda on vaja enne puhastada, pesta, immutada, pahteldada, lihvida, kruntida vms. Vana eseme puhul võib eeltöö võtta rohkemgi aega kui värvimine, nii et värvimist peaks pikemalt ette planeerima. Välisvärvimise puhul on vaja kindlasti arvestada ilmastikutingimustega. Juhendeid ja videoid leiad näiteks Vivacolori koduleheküljelt ja nõu saad küsida ka Värviliini infotelefonilt 12011, LiveChat`ist või müüjatelt.

 

Triipude värvimine

 

Esmalt tee täpne plaan, kuidas soovid triipe esemele kanda. Püstitriibud muudavad pinna kitsamaks ja kõrgemaks, horisontaalsed aga laiemaks. Võib-olla on mõttekas värvida esmalt kogu pind ühe tooniga, mida esineb triipudes kõige rohkem. Sel juhul tuleb läbi mõelda, kas seda saab üle värvida teiste toonidega. Märgi triibukohad pinnale maalriteibiga või hariliku pliiatsiga, alustades pinna keskelt ja liikudes äärte poole. Kui teed vaba käega suuremale pinnale triipe, siis on hea enne märkida ära triibu alumine ja ülemine ots ning võib-olla ka keskkoht, et triibud viltu ei jookseks. Võta abiks mõõdulint, lood ja vajadusel ka sõber, sest mitmekesi on seda palju tõhusam teha. Juhul kui kasutad maalriteipi triipude märkimiseks ja triibutoone on palju, siis tuleb varuda päris palju teipi. Neid on eri laiustega, nii et kui leiad sama laiusega teibi nagu plaanitud triip, siis see kindlasti lihtsustab tööd. Jälgi, et teip saaks korralikult ja sirgelt vastu pinda surutud, muidu läheb värv teibi alla. Eriti sirge joone saad teha näiteks Tesa Precisioni teibiga. Kui tahad teha just kõverat triipu, siis kasuta märkimiseks kõverteipi. Kui kasutad teipi, siis võid triibud pinnale kanda pintsli või rulliga.

 

kirstu-teipimine

 

Vaba käega pintsliga maalides on suur vahe selles, millist pintslit kasutada. Näiteks Anza kaubamärgi all on välja töötatud just sirgete joonte värvimiseks mõeldud kolmnurkne pintsel, samuti nimega Precision, millega saab sirged jooned ilma maalriteipi kasutamata. Väga peenikeste triipude puhul läheb vaja lisaks ka maalimispintsleid. Kõrvuti olevaid triipe ei saa järjest värvida, sest värsked värvitõmbed võivad seguneda. Seega värvi need üle ühe triibu ja nii, et kõrval olev triip on juba kuivanud või veel värvimata.

 

Esmalt värvi esimesed triibud ära, lase kuivada ja seejärel värvi sama triip teist korda. Alles siis võta teip ära. NB! Lase varem värvitud triipudel korralikult kuivada, enne kui paned maalriteibi juba värvitud triipude peale. Liiga vara pandud teip võib värvitud koha lahti tõmmata. Teine äärmus on see, et teip jäetakse liiga kauaks pinnale, nii et teibijääke ei saa enam sealt ära.

 

Värvimist lihtsustab see, kui võtta kasutusele sama palju pintsleid, kui on värvitoone. Siis ei pea pintsleid alatasa pesema teise tooni värvimiseks. Tark oleks ka ühekorraga ära värvida kõik triibud, mis on sama tooni ja alles seejärel võtta ette teised toonid.

 

sahtli-varvimine

 


Vaata värvimise ideid ja videoid siit.