Kuidas värvida vana puitmaja

 

Fassaadi värvimise eesmärgiks on esmalt visuaalne välimus, kuna me kõik tahame elada ilusas kodus.  Teisalt on fassaadi värvimise ülesanne kaitsta meie maja ilmastikutingimuste mõjude eest, et meie maja säiliks aastaid kaunis ja tema eluiga oleks pikk. Lisaks soovime, et värv meie majafassaadi seinal püsiks kaua ilus ja värske,  kuna fassaadi renoveerimistööd eeldavad nii ajalist kui rahalist investeeringut. Vivacolor Villa värvid kaitsevad puitu vähemalt 15 aastat.

 

Väga suures osas mõjutavad maja fassaadi värvimise tulemust ja värvipinna kestvust eeltööd. Eeltööde tegemisest rääkisime videos „Kuidas puitfassaadi värvimiseks ette valmistada?

 

Enne värvimist tuletame meelde olulised aspektid, millega arvestada:

 

  • Ilm peab olema kuiv, temperatuur peab olema vähemalt +5 kraadi, parim õhutemperatuur värvimiseks on u. +15 – 20 °C ja õhu suhteline niiskus u. 50%.
  • Otsene päike ja väga kuum ilm raskendavad samuti värvimist, kuna värv kuivab liialt kiiresti ja tulemus võib jääda ebaühtlane.
  • Värvitava fassaadi laudis peab olema kuiv – sellel ei tohiks olla kastet ega vihmapiisku.
  • Enne värvima asumist kata kinni need osad, mida sa ei soovi värvida, nagu näiteks akende ja uste raamid, aknalauad, fassaadil olevad detailid.
  • Fassaadide värvimise puhul on ülioluline ka ohutus. Majadel kõrgemaid ja raskemini ligipääsetavaid osasid värvides järgi kindlasti ohutusnõudeid ning kaitse ennast. 

 

Enne värvima asumist vaata eelnevalt töödeldud puitfassaadide värvimise tööjuhendit.

Puitlaudist on soovitatav värvida pintsliga. Pintsliga värvides surutakse värv pragudesse ning saetud laudise puhul puidukiudude alla. Fassaadivärvimise pintslid on laiad, paksud ning suure mahutavusega. Esmalt tuleb pind puhastada vanast lahtisest värvist ning seejärel pesta Special Clean puhastusvahendiga. Kui pind on puhas, siis immuta laudis Villa Protekt puiduimmutusainega ning krundi naelapead metallikruntvärviga Universal Korrostop. Järgmiseks krundi kogu pind Villa Primer kruntvärviga. Värvi pind lõplikult üle Villa Akva puitmajavärviga. Jälgi, et värv saaks korralikult puitu hõõrutud ning et värviga oleksid kaetud ka augud, praod, laudise vahed jne. Fassaadi laudu värvitakse 2-3 laua kaupa kogu laua pikkuse ulatuses, et ei tekiks ülemineku rante.

 

Kui fassaadilaudis värvitud, siis värvitakse nurga piirdeliistud, akna ja ukse piirdeliistud. Piirdeliistude värvimisel ole ettevaatlik, et värv ei satuks juba värvitud seinapinnale. Hea on kasutada abivahendina kattepappi, pahtlilabidat või muud jäigemat plaati. Kui värvi ikkagi satub seinale, siis pühi see koheselt ära ning vajadusel tupsuta need kohad uuesti seinavärviga üle.

 

Pane pintsel veega täidetud purki või kilekotti ning sulge see korralikult, nii saad seda uuesti kasutada, kui jätkad värvimist järgmisel päeval. Kui värvi jääb purki alles, sule kaas hoolikalt, et värv vahepeal ei kuivaks.

 

Pea meeles, et õige värvitoon tuleb välja alles peale värvi kuivamist.

Jälgi värvitud seina pinna seisukorda ja tee vajalikud hooldustöötlused õigel ajal. Päikese poole olevad lõuna- ja läänepoolsed seinad, mis on suurema koormuse all, võivad vajada hooldustöötlust sagedamini kui teised seinad. Värvitud puitfassaadi hooldustöötluste vahe on pikem kui peitsitud fassaadil.