Kuidas valida värvitoodet ja -tooni puitmajale

 

Puitmajade fassaadid, eriti Põhjamaises kliimas, on väga paljude erinevate ilmastikutingimuste meelevallas – vihm, lumi, jää, päike, tuul, suured temperatuuri kõikumised. See esitab puitfassaadide värvidele kõrged kvaliteedinõuded.


Puitfassaadide värvimise õnnestumine ning tulemuse pikaajaline püsimine algab aga sobivate toonide ja õigete toodete valimisest. Toonide valimisel tasub teada, et mida tumedam ja intensiivsem on toon, seda rohkem see päikeseenergiat neelab ning seda kuumemaks fassaad läheb. Maja lõunapoolsel küljel, kus päikese mõju on intensiivsem, pleegivad tumedad ning intensiivsed toonid kiiremini luitunuks.  Välistingimustesse sobivad seetõttu pigem mahedamad ning pastelsemad toonid, et päike neid liialt kiiresti ära ei pleegitaks ja värv säiliks kaunina pikka aega. Hea on teada ka seda, et välisvärvide  toonimiseks kasutatakse spetsiaalselt välistingimustesse sobivaid toonimispastasid. Seetõttu on oluline, et värvitoonid valitakse just välisvärvide värvikaardist. Vivacolori välisvärvide toonimiseks soovitame kasutada Tikkurila  spetsiaalseid puiduvärvidele mõeldud välisvärvikaarti.

 

Maja põhjapoolsel küljel, kus päikest on vähem ning fassaad on niiskem, on probleemiks  hallitus, sinetus ja sammaldumine. Olulist rolli mängib ka fassaadi läheduses kasvav taimestik – mida lähemal see on, seda enam mõjutab see ka fassaadi olukorda. Et selliseid probleeme vältida, tasub valida puitfassaadile värvid, mis ei kogu enda külge mustust, ja sisaldavad aineid, mis ei lase puitpinnal levida hallitusel, samblal ega teistel elusorganismidel.

 

Tänapäevased puitfassaadide värvid on enamasti veepõhised. Veepõhised värvid on elastsed, hoiavad väga hästi tooni ega pleegi. Nendega töötamine on mugav, kuna need ei lõhna ebameeldivalt. Veepõhist värvi saab kergesti veega eemaldada töövahenditelt, riietelt, nahalt ning teistelt pindadelt, kuhu värv kogemata satub.

 

Puitfassaadidele kõige paremini sobiv toode tuleb valida lähtuvalt sellest, millise fassaadilaudisega on tegemist ning millist lõpptulemust soovitakse saavutada. Hööveldatud puit on sileda pinnaga ning seetõttu jääb sinna vähem mustust külge, kuid ka värvi nakkumine on nõrgem. Hööveldatud pinnale sobib kõige paremini puidukaitsevärv Vivacolor Villa Ultima, mis katab hästi, kuid jätab siiski puidu kauni tekstuuri aimatavaks.

 

Saetud või peensaetud puidu pind on kare. Värv nakkub karedama pinnaga väga hästi, kuid ka mustus koguneb kergemini. Karedatele puitpindadele sobib kõige paremini klassikaline kõrge kvaliteediga puiduvärv Vivacolor Villa Akva, mis jätab pinnale paksema kihi ning annab korraliku kaitse. Kui on soov jätta puit nähtavale ning tuua tooniga selle ilu paremini esile, siis on võimalus kasutada poolenisti läbipaistvaid värvitooteid,  ehk puidupeitse. Arvestada tuleb kindlasti sellega, et värvid peavad fassaadil tunduvalt kauem vastu kui peitsid. 
Värvikihi eluiga on ca 10-15 aastat, vahest ka 20 aastat – olenevalt sellest, kui tugev on puit ja kui korralikult teostatud eeltööd. Peitsitud pinnad seevastu vajavad ülevärvimist keskmiselt iga 5 aasta tagant.

 

Parima ning vastupidava tulemuse saad, kui kasutad õigeid tooteid ning teed värvimistööd õigesti. Väga olulised on ettevalmistustööd. Nendest räägime meie järgmises videos.