Lakkimine, peitsimine, õlitamine

Küsimus:

Tere, tegin üle vanade puitakende seesmised pinnad Vivacolor Kolorex puiduimmutusainega. Aknad on seest poolt puidutooni, väljast valged. Kas lisaks sellele Kolorex Protectile peaks sinna akendele veel mingi värvi või laki panema? Või piisab sellest vahendist? Ehituspoes öeldi, et piisab, soovin lihtsalt kinnitust.

Vastus: Tere!

Vivacolor Kolorex Protekt on immutusvahend, mis imendub puitu, aga sellel ei ole UV-kaitset. Üldjuhul, kui tegemist ei ole niiske ruumiga, siis ei ole vaja sisetingimustesse jäävatel pindadel  immutusainet kasutada. Pind tuleks parema puhastatavuse saamiseks värvida või lakkida. Värviks sobib Vivacolori veepõhine aknavärv Special Window Akva või lakkida, siis sobib Tikkurila veepõhine ukse- ja aknalakk Unica Akva Lakka. Mõlemaid tooteid saab kasutada nii sise-kui välistingimustes.

Lugupidamisega

Värviekspert
Küsimus:

Tere, ostsime trepi ja trepiastmete peitsitoon ei ole ootuspärane. Palun öelge, kas on võimalik uuesti peitsida (tumedama peitsiga)? Sooviksin, et toon oleks pigem tume mahagon-pruun, hetkel on heledam oranzika läikega pruun.

Vastus: Tere!

Kui peale peitsimist ei ole pinda kaetud lakiga, siis on võimalik trepp uuesti peitsida tumedama peitsiga. Peitsimine eeldab, et aluspinnaks on puhas puit, kuhu peits saaks imenduda. Kui peits pinda ei imendu, tuleb vana kiht pinnalt maha lihvida puhta puiduni. Tikkurila tootevalikus on olemas veepõhine puidupeits Pirtti. Toodet on võimalik toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi. Peale peitsimist võib pinnale kulumiskindluse suurendamiseks kanda Vivacolori veepõhise puitpõrandalaki Lacquer Parquet Akva.

Kui selgub, et pind on ikkagi eelnevalt lakitud, siis teine võimalus on peale pinna karestamist katta trepp Tikkurila veepõhise lakiga Pontti Puulattialakka. Tegemist on pooläikiva puidulakiga sisetingimustesse, mida saab samuti toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi.

Peitsi ja laki lõplik toon sõltub suuresti aluspinna enda toonist. Soovitav on teha proovipeitsimine/-lakkimine, et näha kas toon on õige.

Lugupidamisega

Värviekspert
Küsimus:

Tere! Plaanis on vannitoa ripplagi katta sisevoodrilauaga ning lauad töödelda tootega https://www.vivacolor.ee/tooted/lacquer-wall-akva. Küsimus, kas peaks laelaudu enne veel millegagi töötlema? Vannitoas on sundventilatsioon.

Vastus: Tere!

Vivacolor Lacquer Wall Akva on mõeldud kuivadesse sisetingimustesse. Asenduseks võib pakkuda Tikkurila Supi Saunasuoja arkülaatkaitseainet. Tegemist veepõhise tootega, mis sobib ka niiskete ruumide seintele ja lagedele.

Uued lauad tuleks eelneval niisutada kergelt veega, lasta kuivada ning seejärel lihvida ülestõusnud puidukiud liivapaberiga maha, see tagab siledama lõpptulemuse. Seejärel võib alustada kaitseaine pinnale kandmisega. Tikkurila Supi Saunasuoja kaitseainet saab kasutada ilma toonimata või toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi. Kui kasutada toonitud toodet on soovituslik eelnevalt katsetada tooni sobivust väiksemal pinnal. Pinnalekandmiseks soovitan kasutada Anza Elite värvipintsleid.

Lugupidamisega

Värviekspert
Küsimus:

Tere! Kuidas ja millega lihtsalt värskendada vana puust Neo tumedat sektsiooni?

Vastus: Tere!

Eelnevalt tuleb pinnad puhastada mustusest. Suurema mustuse korral võib kasutada Vivacolori puhastusainet Special Clean vastavalt kasutusjuhendile. Kõva ja läikiv pind tuleb matistada liivapaberiga ning eemaldada tolm. Seejärel on üks võimalus kasutada toonitud lakki. Tikkurilal on olemas veepõhine mööblilakk Kiva. Saadaval on 4 läikeastet: matt, poolmatt, poolläikiv ja läikiv. Lakki saab toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi. Kuna lõpptulemus sõltub laki puhul suuresti aluspinna toonist, siis soovitan katsetada toonisobivust eelnevalt vähem nähtavas kohas, et veenduda lõpptulemuses. Enne lakkimist vedeldada toodet veega kuni 20%. Lakkida 1-2 kihti.

Teine võimalus on kasutada katvat värvi. Peale eeltöötlust soovitan kruntida pind Tikkurila Otex alküüdkruntvärviga, et tagada nake aluspinnaga. Järgmisel päeval võib pinna üle värvida Vivacolori veepõhise mööblivärviga Green Line Furniture 30. Tegemist on poolmati värviga, mis kuivab kiiresti ning jätab kulumiskindla värvipinna. Värvi saab kasutada valgena või toonida heledates ja  tumedates toonides Tikkurila sisevärvikaartide järgi.

Lugupidamisega

Värviekspert
Küsimus:

Kas on olemas toonitavat puitpõrandalakki või tuleb enne peitsida ja pärast lakkida.

Vastus: Tere!

Kui tegemist on uue varem töötlemata pinnaga, siis soovitus oleks eelnevalt peitsida ning seejärel lakkida. See lahendus annab põrandale rohkem kulumiskindlust. Tikkurilal on olemas veepõhine peits Pirtti, mida saab toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi. Seejärel peale pinna kuivamist võib põranda üle lakkida Vivacolori veepõhise lakiga Lacquer Parquet Akva. Tegemist on mati lakiga, mille pind aja jooksul ei kolletu. Lakki võib pinnale kanda pintsli või madalakarvalise rulliga. Soovitus on lakkida 2-3 kihti ning kihtide vahel teha kerge vahelihv, et saada siledam tulemus.

Tikkurilal on olemas ka alküüdlakk Unica Super, mida saab samuti toonida Tikkurila Laki ja peitsi värvikaardi järgi. Kuna tegemist on lahustibaasil tootega, siis tuleb arvestada, et aja jooksul pind kolletub.

Lugupidamisega,

Värviekspert