Lakkimine, peitsimine, õlitamine

Küsimus:

Mida soovitate kasutada lihvitud täispuidust söögilaua töötlemiseks, et säiliks naturaalne välimus - wood wax või beeswax oil? Kumb on neist on ohutum toiduga kokkupuutes?

Vastus: Tere!

Sobivad mõlemad tooted. Kuivõrd Tikkurila Nostalgia Beeswax Oil puiduõli on rohkem looduslik toode, siis sellega töödeldud pindade puhul tuleb arvestada tihedamate hooldustöödega. Tikkurila Nostalgia Wood Wax puiduvaha talub mõnevõrra paremini niiskust ning pind jääb rohkem kulumiskindlam. Mõlemad jätavad naturaalse lõpptulemuse, aga õlitatud pind võib tunduda mõnevõrra kollasem, kui vahaga töödeldud pind. Õlitamise puhul tuleb kindlasti üleliigne õli, mis puitu ei imendu, ära puhkida. Lõpliku tugevuse saavutavad nii õli kui vaha 1 kuu möödudes. Enne seda ei tohi pinda tugevasti koormata. Mõlemad tooted on peale kuivamist ohutud, aga et lauda kauem ilusana hoida, tuleks vältida otse laua peal lõikamist.

Lugupidamisega,

Värviekspert
Küsimus:

Õueterrass on olnud kasutuses 10 aastat, on ehitaja poolt värvitud 10 aastat tagasi(punakas-pruun), millega kahjuks ei tea, tundub värilise Pinoteks-i tüüpi värviga. Puhastasin survepesuriga (+ kemikaal), sain lauad ilusti puhtaks (heledad, pruunika tooniga mõned veidi tumedamad värviga kohad, puittekstuur näha). Tahaksin uuesti töödelda, mis võiks olla eelneva info puhul sobiv?

Vastus: Tere!

Soovitan kasutada töötlemiseks Tikkurila uut veepõhist terassiõli Valtti Plus Terassiöljy. Saadaval on kolm valmistooni: pruun, must ja hall.

Peab arvestama, et kui aluspinnas on kohti, kus veel on alles vana viimistluskiht, siis nendesse kohtadesse ei saa õli imbuda ja tulemus võib jääda kergelt laiguline. Juhul, kui vana Pinotex tüüpi värv on kenasti ühtlaselt eemaldatud siis seda muret pole.

Lugupidamisega,

Värviekspert
Küsimus:

Tere! Soovin teada, kas OSB plaati seintel on võimalik peitsida? Ja seejärel lakkida? Või pigem kasutada toonitud lakki?

Vastus: Tere!

Kõige kindlam on OSB-plaat lakkida toonitud lakiga. Peitsides jääb pind ebaühtlane kuna ta sisaldab palju liimi, kuhu peits ei imendu. Soovitan kasutada Tikkurila Kiva veepõhist mööblilakki, mida saab toonida Tikkurila laki ning peitsi värvikaardi järgi. Lakk on saadaval on neljas erinevas läikeastmes: matt, poolmatt, poolläikiv ning läikiv. Esimese kihiga katmisel vedelda lakki u 20-30% veega. Eelnevalt soovitan pinda kergelt ka matistada liivapaberiga ning eelmaldada lihvimistolm.  Üldjuhul saavutatakse soovitud toon ja läikeaste kahekordsel pinnalekandmisel. Kui soovite siledamat pinda, siis võib ka lakikihtide vahel teha kerge vahelihvi peenema liivapaberiga.

Lugupidamisega,

Värviekspert
Küsimus:

Millega katta uued täispuidust siseuksed, kui soov on teha uksed valged ja alt paistaks puidu struktuur välja.

Vastus: Tere!

Kui soovite naturaalsemat tulemust, siis soovitan vahatada Tikkurila puiduvahaga Nostalgia Wood Wax, mis on saadaval ka valmistoonina - valge (Coconut). Võimalik on ka toonida Tikkurila laki ja peitsi ning puiduõlide värvikaartide järgi.

Teine võimalus on lakkida Tikkurila lakiga Kiva, mis on samuti toonitav laki ja peitsi värvikaardi järgi. Kiva lakki on neljas erinevas läikeastmes: matt, poolmatt, poolläikiv ning läikiv. Lakk jätab kulumiskindlama ning lihtsamini puhastatava pinna. Esimest lakikihti soovitan vedelda veega 20–30%. Hea oleks teha eelnevalt proovitöötlemine kuna puidu liik võib mõjutada pinna lõplikku tooni ja läiget.

Lugupidamisega,

Värviekspert
Küsimus:

Tere, millega saaks puitpõranda praod katta ja siis pärast lakkida?

Vastus: Tere!

Väga head lahendust laudpõrandatele ei ole, võib kasutada Tikkurila Spakkeli Puukitti, mis on saadaval erinevates puidu toonides (mänd, männioks, kask, kaseoks, tamm, tammeoks, pöök, tume mahagon). Probleem võib tekkida, kui põrandalauad väga palju ”liiguvad”, kuivõrd puit on elastsem kui Spakkeli Puukitti, siis võib see hakata ajapikku pragunema ning võib ka pragudest välja tulla.

Laiemaid ja sügavamaid pragusid tuleb pahteldada 2-3 korda, kindlasti jälgida, et pahtel jõuaks maksimaalselt sügavale. Peale kuivamist lihvida pahtel lihvpaberiga (nr 150-180) ja eemaldada lihvimistolm. Lakkima peaks kindlasti neli kihti. Esimene ja teine kihti lakki vedeldage veega u 20%. Peale esimese ja teise lakikihi kuivamist, tehke lihvpaberiga (nr 180-240) kerge vahelihvi. Lakkimiseks soovitan kasutada Vivacolor veepõhist puitpõrandalakki Lacquer Parquet Akva.

Lugupidamisega,

Värviekspert